Värnamo Kommun

Förvaltningslokaler / Kontor

Njudung Energi

Kontorsfastighet

Ricana Concept AB

Industrifastighet

Gislaved Kommun

Hiss

3 april
Trädgårdsmingel för Kvarteret Herrgården

Nu när de första husägarna flyttat in i radhusen vid Vandalorum bjöd vi in till ett inspirerande trädgårdsmingel. Under minglet visade vi skisser och trädgårdskoncept speciellt framtagna för just Kvarteret Herrgården, samtidigt som våra medarbetare informerade om vad man ska tänka på när man anlägger och designar en trädgård.

16 mars
Lyckad utställning på Jönköpings Trädgårdsmässa

Mitt bland trädgårdsföreningar, inspirerande föreläsare och odlare på Jönköpings Trädgårdsmässa hittade du i år även representanter från oss på Accent Arkitekter. Mässan pågick under tre dagar på Elmia och resulterade i många bra möten och diskussioner om trädgårdsarkitektur.

10 mars
Vad är en certifierad byggprojektledare?

Som certifierad byggprojektledare driver Camilla projektet från början till slut på uppdrag av byggherren. Det innebär att hon är med från det första planeringsmötet till dess att projektet är slutbesiktigat och arbetet godkänt.

14 februari
Experter på tillgänglighet

Som certifierade sakkunniga inom tillgänglighet säkerställer Ellen och Stina att alla projekt uppfyller de krav lagstiftningen ställer på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

7 februari
Accent Arkitekter förstärker med ytterligare en byggnadsutformare

Idag gör Stina Lüddeckens sin första dag som byggnadsutformare här på Accent Arkitekter. Stina utbildade sig till högskoleingenjör i byggnadsteknik på Linnéuniversitetet, och har tidigare arbetat som projektör. Hon är dessutom certifierad sakkunnig inom tillgänglighet.

28 januari
Accent Arkitekter utsedda till Superföretag av Veckans Affärer

För femtonde året i rad presenterar Veckans Affärer Sveriges Superföretag. Det här året består listan av 717 företag som, enligt Veckans Affärer, ”utklassar allt och alla” och klarar de högt ställda kraven på tillväxt, lönsamhet och avkastning på kapital. Till vår stora glädje är Accent Arkitekter ett av namnen på årets lista.

Trädgårdsarkitekt Fia Sjögren
20 december
Lär känna vår trädgårdsarkitekt

Som trädgårdsarkitekt hjälper Fia Sjögren dig med design, koncept, markplaner och växtplaner. Särskilt intresserad är hon av funktionella trädgårdar som inte tummar på det estetiska.

16 december
God Jul önskar Accent och Rädda Barnen

Nu när vi går mot jul- och nyårsledighet vill vi passa på att önska en god jul och ett gott nytt år. Istället för en julklapp har vi skänkt en gåva till Rädda Barnen och deras arbete för att alla barn ska överleva, utvecklas och växa upp i trygghet. Stort tack för alla goda samarbeten året har bjudit på. Vi ses nästa år!

Hitta hit

Skolgatan 2D
331 31 Värnamo

Arkitektur som skapar förändring på riktigt uppstår i dialogen mellan brukaren, entreprenören och arkitekten. Utifrån den idén antar vi oss uppdrag som omfattar alltifrån idé- och programarbete, utredningar och projektering till projekt- och byggledning, kontrollansvar och besiktningar.

Ing-Marie Gustafsson

Chefsarkitekt, VD

ing-marie@accentarkitekter.se

+46 76 - 113 24 30

Arkitekt SAR/MSA

Ellen Albinsson

Byggnadsutformare, studiochef

ellen@accentarkitekter.se

+46 73 – 023 08 01

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Marcus Axelsson

Byggnadsingenjör

marcus@accentarkitekter.se

+46 70-873 39 81

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)

Camilla Tibratt

Byggingenjör SBR

camilla@accentarkitekter.se

+46 70 - 589 12 80

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)

Emma Ekvall

Byggnadsingenjör

emma@accentarkitekter.se

+46 70 - 352 31 36

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (N)

Oscar Davidsson

Byggnadsingenjör

oscar@accentarkitekter.se

+46 73 - 517 35 21

Matilda Wetterholm

Byggnadsutformare

matilda@accentarkitekter.se

+46 70 - 440 63 90

Bengt Gustafsson

Ekonomichef, HR

bengt@accentarkitekter.se

+46 70-622 30 26

Elin Palm

Byggnadsingenjör (Föräldraledig)

elin@accentarkitekter.se

+46 73 - 515 59 24

Fia Sjögren

Trädgårdsarkitekt

fia@accentarkitekter.se

+46 76-645 23 38

Stina Lüddeckens

Byggnadsutformare

stina@accentarkitekter.se

+46 70-361 75 68

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)