18 februari
Accent Arkitekter

Delar du vår vision med värdeskapande arkitektur? 

Hör gärna av dig!

7 juni
En mer än 170 år gammal byggnad som fått nytt liv!

”Försök inte att göra om huset till något som det inte är. Det är viktigt att bevara själen och låta ett gammalt hus få vara gammalt”, säger Ing-Marie.

29 mars
Vinst!🥇

BYGGA GWG AB har vunnit markanvisningen av Kvarteret Vitsippan i Gislaved!
Vi har med glädje och tacksamhet varit en del av detta spännande projekt.

”Livet mellan Husen Staden och Naturen”.
Namnet på bidraget som vann markanvisnings- tävlingen. Hela vår idé bygger på den danske arkitekten Jan Gehls filosofi om den mänskliga skalan i stadsrummet. Vissa värden kan inte mätas av kvadratmeter eller ekonomi som ex mötesplatser, skugga, lä och små oaser m m.
Arkitektur går hand i hand med den tid vi lever i och vad vi människor är i behov av – VÄRDESKAPANDE ARKITEKTUR!

11 mars
Spetskompetens för Matilda

Matilda utökar vårt team inom tillgänglighet.

8 mars
VÅR!

Pergola, utekök, lounge, sol och bad. Nu är det hög tid att förverkliga dina trädgårdsdrömmar stora som små!
Ta kontakt med oss om du också vill ha hjälp med din trädgård🌿

3 mars
Vi säljer Arkitekturrådgivning per timme!

Tillsammans kan vi förverkliga era idéer och drömmar vad gäller Hus – Inredning – Trädgård. Välkomna att boka tid nu i vår!☀️

2 mars
Minnenas allé!

Då arbetade vi med Arkitektur Hus. Idag 10 år senare har vi lagt till nya affärsområden inom organisationen, Hus, Inredning och Utemiljö.
Vi tror på och drivs av en ständig utveckling!

1 mars
En hållbar lösning!

Här har vi utformat uterum och innerum under samma tak.
På så sätt har vi skyddat uteplatserna från väder och vind. Allt enligt vårt motto ”Rum som är tydliga, låter sig byggas och håller över tid”

25 februari
Vikten av att ha träd runt omkring oss…

Fia vår trädgårdsarkitekt lyfter upp vikten av att ha träd runt omkring oss.
Träd gör inte bara din trädgård vackrare utan också dig friskare!
Studier visar att träd gör vår hälsa bättre och även vårt klimat.
Vi vill ju alla hjälpa till att uppfylla vårt klimatmål!

AB Gislavedshus

Flerbostadshus

Privatperson

Villa

Byggnadsfirman Roger Axelsson AB

Villaområde

Doxa Plast

Industrifastighet

Ing-Marie Gustafsson

Chefsarkitekt, Säljansvarig

ing-marie@accentarkitekter.se

+46 76 - 113 24 30

Arkitekt SAR/MSA

Ellen Albinsson

Byggnadsutformare

ellen@accentarkitekter.se

+46 73 – 023 08 01

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Marcus Axelsson

Byggnadsingenjör

marcus@accentarkitekter.se

+46 70-873 39 81

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)
Bas-P

Camilla Tibratt

Byggnadsingenjör/Tekn. Kand./SBR

camilla@accentarkitekter.se

+46 70 - 589 12 80

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)
Certifierad entreprenadbesiktningsman
Certifierad byggprojektledare

Bengt Gustafsson

Ekonomichef, HR

bengt@accentarkitekter.se

+46 70-622 30 26

Ann-Charlotte Ek

Inredning, Kommunikation

ann-charlotte@accentarkitekter.se

+46 73-091 79 21

Matilda Wetterholm

Byggnadsutformare

matilda@accentarkitekter.se

+46 70 - 440 63 90

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Fia Sjögren

Trädgårdsarkitekt

fia@accentarkitekter.se

+46 76-645 23 38

Oscar Davidsson

Byggnadsingenjör

oscar@accentarkitekter.se

+46 73 - 517 35 21

Bas-P

Elin Palm

Byggnadsingenjör

elin@accentarkitekter.se

+46 73 - 515 59 24

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)
Energiberäkning

Stina Lüddeckens

Byggnadsutformare

stina@accentarkitekter.se

+46 70-361 75 68

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Ronny Keinvall

Byggnadsingenjör

ronny@accentarkitekter.se

+46 73 - 545 27 52

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)
Klimatdeklaration