18 februari
Accent Arkitekter

Delar du vår vision med värdeskapande arkitektur? 

Hör gärna av dig!

11 november
En kväll tillsammans!

En trevlig kväll med alla Accentare och respektive. Kvällen bjöd på god mat på Madame och rolig underhållning med Alla känner Ankan på Gummifabriken. En kväll att minnas!

9 november
Bostadsdagen!

En dag med fokus på bostadens HÅLLBARHET, i ekonomiskt, socialt och ekologiskt perspektiv!
Lärorik dag arrangerad av Fredblads arkitektkontor tillsammans med Chalmers CBA (Centrum för boendets arkitektur) i Halmstad.
Hållbarhet är något vi vill slå ett extra slag för i den tid vi lever i.

7 november
Hjärt- och lungräddning

HLR – Med rätt kunskap och rätt verktyg kan vi rädda fler liv.
Vi har nu uppdaterat våra kunskaper kring HLR med hjälp av personal från Räddningstjänsten i Värnamo.

4 oktober
Glädjande nyheter!

Vi har fått Ramavtalet gällande KA i Värnamo kommun! 🙌🏼

9 september
Välkommen Roberto!

Förstärkning av vårt team. Vi välkomnar vår nya medarbetare Roberto Garnfeldt.
Roberto är utbildad Arkitekt och kommer senast från AgnasARK i Leksand. Välkommen till Accent Arkitekter!

29 juni
Gnosjö Kommuns Arkitekturpris 2022

Tack Everbrand för förtroendet! Everbrand gav oss uppdraget att rita en industribyggnad i Hillerstorp med moderbolaget Gunnars Tråd som inspiration. Byggnaden har en industriell känsla både interiört
och exteriört. Fasadmaterialet är tegel och gröna sandwichelement.

7 juni
En mer än 170 år gammal byggnad som fått nytt liv!

”Försök inte att göra om huset till något som det inte är. Det är viktigt att bevara själen och låta ett gammalt hus få vara gammalt”, säger Ing-Marie.

29 mars
Vinst!🥇

BYGGA GWG AB har vunnit markanvisningen av Kvarteret Vitsippan i Gislaved!
Vi har med glädje och tacksamhet varit en del av detta spännande projekt.

”Livet mellan Husen Staden och Naturen”.
Namnet på bidraget som vann markanvisnings- tävlingen. Hela vår idé bygger på den danske arkitekten Jan Gehls filosofi om den mänskliga skalan i stadsrummet. Vissa värden kan inte mätas av kvadratmeter eller ekonomi som ex mötesplatser, skugga, lä och små oaser m m.
Arkitektur går hand i hand med den tid vi lever i och vad vi människor är i behov av – VÄRDESKAPANDE ARKITEKTUR!

Privatperson

Mangårdsbyggnad

Privat

Flerbostadshus

Privatperson

Mangårdsbyggnad

AB Gislavedshus

Flerbostadshus

Ing-Marie Gustafsson

Arkitekt SAR/MSA, VD

ing-marie@accentarkitekter.se

+46 76 - 113 24 30

Ellen Albinsson

Byggnadsutformare

ellen@accentarkitekter.se

+46 73 – 023 08 01

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Marcus Axelsson

Byggnadsingenjör

marcus@accentarkitekter.se

+46 70-873 39 81

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)
Bas-P

Camilla Tibratt

Byggnadsingenjör/Tekn. Kand./SBR

camilla@accentarkitekter.se

+46 70 - 589 12 80

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)
Certifierad entreprenadbesiktningsman
Certifierad byggprojektledare

Bengt Gustafsson

Ekonomichef, HR

bengt@accentarkitekter.se

+46 70-622 30 26

Ann-Charlotte Ek

Inredning, Kommunikation

ann-charlotte@accentarkitekter.se

+46 73-091 79 21

Matilda Wetterholm

Byggnadsutformare

matilda@accentarkitekter.se

+46 70 - 440 63 90

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Fia Sjögren

Trädgårdsarkitekt

fia@accentarkitekter.se

+46 76-645 23 38

Roberto Garnfeldt

Arkitekt SAR/MSA

roberto@accentarkitekter.se

+46 73-527 32 73

Oscar Davidsson

Byggnadsingenjör

oscar@accentarkitekter.se

+46 73 - 517 35 21

Bas-P

Elin Palm – Föräldraledig

Byggnadsingenjör

elin@accentarkitekter.se

+46 73 - 515 59 24

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)
Energiberäkning

Stina Lüddeckens

Byggnadsutformare

stina@accentarkitekter.se

+46 70-361 75 68

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Ronny Keinvall

Byggnadsingenjör

ronny@accentarkitekter.se

+46 73 - 545 27 52

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)
Klimatdeklaration