Privatperson

Uterum

Privatperson

Trädgård

Privatperson

Trädgård

Värnamo Kommun

Konceptförskola

23 april
Anläggning av trädgård utanför Båstad

Strax utanför Båstad har vi på Accent Arkitekter ritat en trädgård med tillhörande bekvämligheter såsom uteplats, soldäck och pool. Anläggningen av trädgården påbörjades under 2020 och beräknas vara klart till sommaren 2021.

13 april
Billingsberg tar form

Åttavåningshuset i Smålandsstenar som Accent Arkitekter ritat på uppdrag av Gislavedhus börjar tar form. Totalt kommer trettioåtta lägenheter finnas tillgängliga för uthyrning och huset är dessutom försett med gemensamma ytor såsom lounge, övernattningsrum och ett tornrum. Billingsberg beräknas vara klart 2022. Följ framstegen på Gislavedshus Instagram eller via projektets egna hemsida – billingsberg.se

30 mars
Varsam ombyggnad av gårdsbyggnad

Bevara och återbruka är ämnen som diskuterats flitigt på kontoret under det gångna året och inte minst träkvalitet. Ett gott exempel på detta är den gamla ladugårdsbyggnaden från tidigt 1900-tal som med hjälp av restaurering kommer i bruk igen. Med varsam ombyggnad har vi tagit oss an de utmaningar det innebär att hantera en byggnad av denna ålder, beslutat om flera byggtekniska lösningar som är tidsenliga med den befintliga konstruktionen och fått hantera möjligheten att bevara och återbruka istället för att bygga nytt. Det har gett nytt liv till den snart hundraåriga byggnaden och oss massvis med lärdomar.

12 mars
Projekt med kontrollansvar i Västervik

Längs kusten i Västervik har vi på Accent Arkitekter ritat ett sommarhus. I byggprojektet har vi haft kontrollansvar enligt PBL, vilket innebär att vi är med under hela byggprocessen, från förstudie till färdigprojektering och uppföljning.

3 mars
Kvalitetsäkring enligt ISO 9001:2015

Som en del av vårt pågående arbete, i att ständigt utvecklas och vilja leverera ännu bättre resultat, har vi på Accent Arkitekter kvalitetssäkrat vår verksamhet enligt ISO 9001:2015. Grattis till oss!

10 december
Accent Arkitekter firar 10 år

Åren har gått så fort och vi har haft så roligt och gjort så många spännande projekt. Vilken glädje och tacksamhet vi känner till alla våra medarbetare, samarbetspartners och kunder. Vi tjuvstartade vårt firande redan 2018 med Tokyoresan – en fantastisk resa och inspirationskälla – som vi nu tänker på med stor tacksamhet under vår pandemi.

4 december
Ny industrifastighet på Bredasten

På uppdrag av det Värnamobaserade företaget Doxa Plastics har Accent Arkitekter ritat en industrifastighet på Bredasten i Värnamo som ska vara inflyttningsklar till våren 2021. Fastigheten omfattar totalt åtta tusen kvadratmeter med produktion, lager och kontor.

Hitta hit

Skolgatan 2D
331 31 Värnamo

Arkitektur som skapar förändring på riktigt uppstår i dialogen mellan brukaren, entreprenören och arkitekten. Utifrån den idén antar vi oss uppdrag som omfattar alltifrån idé- och programarbete, utredningar och projektering till projekt- och byggledning, kontrollansvar och besiktningar.

Ing-Marie Gustafsson

Chefsarkitekt, VD

ing-marie@accentarkitekter.se

+46 76 - 113 24 30

Arkitekt SAR/MSA

Ellen Albinsson – Föräldraledig

Byggnadsutformare, studiochef

ellen@accentarkitekter.se

+46 73 – 023 08 01

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Marcus Axelsson

Byggnadsingenjör

marcus@accentarkitekter.se

+46 70-873 39 81

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)

Camilla Tibratt

Byggnadsingenjör/Tekn. Kand./SBR

camilla@accentarkitekter.se

+46 70 - 589 12 80

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)
Certifierad entreprenadbesiktningsman
Certifierad byggprojektledare

Emma Ekvall

Byggnadsingenjör

emma@accentarkitekter.se

+46 70 - 352 31 36

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)

Oscar Davidsson

Byggnadsingenjör

oscar@accentarkitekter.se

+46 73 - 517 35 21

Matilda Wetterholm

Byggnadsutformare

matilda@accentarkitekter.se

+46 70 - 440 63 90

Bengt Gustafsson

Ekonomichef, HR

bengt@accentarkitekter.se

+46 70-622 30 26

Elin Palm

Byggnadsingenjör

elin@accentarkitekter.se

+46 73 - 515 59 24

Fia Sjögren

Trädgårdsarkitekt

fia@accentarkitekter.se

+46 76-645 23 38

Stina Lüddeckens

Byggnadsutformare

stina@accentarkitekter.se

+46 70-361 75 68

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Selma Åkesson

Byggnadsutformare

selma@accentarkitekter.se

+46 72-388 82 05