Jobba hos oss

Arkitekt och byggnadsutformare

Njudung Energi

Kontorsfastighet

Ricana Concept AB

Industrifastighet

Gislaved Kommun

Hiss

Värnamo Kommun

Kontaktcenter

Vad gör en projektör
6 september
Vad gör en projektör?

Som projektör är man expert på virtuellt byggande och byggkonstruktion. Här på Accent har vi flera projektörer – Odd, Elin, Mathilda och Marcus, till exempel.

15 augusti
Ny medarbetare på kontoret

Varmt välkommen säger vi till Oscar Davidsson – ny byggnadsingenjör här på Accent Arkitekter. Oscar är nyutexaminerad från Linnéuniversitetet i Växjö och har en bakgrund som byggnadsarbetare.

9 augusti
Kvarteret Herrgården påbörjar etapp två

På uppdrag av Byggnadsfirman Roger Axelsson har vi ritat tre modernistiska radhus mittemot konst- och designmuseet Vandalorum. Kika på bilderna från andra etappen av bygget här.

28 juni
Möt chefsarkitekten på Accent Arkitekter

Ing-Marie Gustafsson startade Accent Arkitekter tillsammans med Marcus Axelsson för nio år sedan, men arkitekt har hon varit i hela tjugofem år. Under karriären har hon blivit belönad med såväl Sveriges Arkitekters Arkitekturpris i Jönköping och Kronobergs län som både Gislaveds och Värnamos kommuns arkitekturpris.

14 juni
Att dra sitt strå till stacken

På Accent Arkitekter är vi övertygade om att det man ger, det får man tillbaka. Därför försöker vi sponsra de lokala föreningarna och kulturlivet så mycket vi kan.

3 juni
Vad gör en certifierad kontrollansvarig?

Som certifierade kontrollansvariga ser Emma, Marcus och Camilla till att alla kontroller som bygglagstiftningen kräver blir genomförda. Idag kräver nästan alla byggprojekt en certifierad kontrollansvarig.

23 maj
Vad är en sakkunnig inom tillgänglighet?

Som certifierad sakkunnig inom tillgänglighet säkerställer Ellen att alla projekt uppfyller de krav lagstiftningen ställer på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

17 maj
Till- och ombyggnation på Gröndalsskolan

Nu pågår till- och ombyggnationen av Gröndalsskolan som vi har ritat på uppdrag av Värnamo Kommun. Projektet består av ett tillagningskök och en skolmatsal. Tillbyggnaden är inspirerad av den befintliga arkitekturen på skolan, men har samtidig fått en modernisering.

Hitta hit

Skolgatan 2D
331 31 Värnamo

Arkitektur som skapar förändring på riktigt uppstår i dialogen mellan brukaren, entreprenören och arkitekten. Utifrån den idén antar vi oss uppdrag som omfattar alltifrån idé- och programarbete, utredningar och projektering till projekt- och byggledning, kontrollansvar och besiktningar.

Ing-Marie Gustafsson

Arkitekt SAR/MSA, studiochef

ing-marie@accentarkitekter.se

+46 76 - 113 24 30

Marcus Axelsson

Byggnadsingenjör

marcus@accentarkitekter.se

+46 70-873 39 81

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)

Ellen Albinsson

Byggnadsutformare

ellen@accentarkitekter.se

+46 73 – 023 08 01

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Camilla Tibratt

Byggingenjör SBR

camilla@accentarkitekter.se

+46 70 - 589 12 80

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)

Emma Ekvall

Byggnadsingenjör

emma@accentarkitekter.se

+46 70 - 352 31 36

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (N)

Oscar Davidsson

Byggnadsingenjör

oscar@accentarikitekter.se

+46 73 - 517 35 21

Matilda Wetterholm

Byggnadsutformare

matilda@accentarkitekter.se

+46 70 - 440 63 90

Bengt Gustafsson

Ekonomichef, HR

bengt@accentarkitekter.se

+46 70-622 30 26

Elin Palm

Byggnadsingenjör

elin@accentarkitekter.se

+46 73 - 515 59 24