Privatperson

Uterum

Privatperson

Trädgård

Privatperson

Trädgård

Värnamo Kommun

Konceptförskola

3 mars
Kvalitetsäkring enligt ISO 9001:2015

Som en del av vårt pågående arbete, i att ständigt utvecklas och vilja leverera ännu bättre resultat, har vi på Accent Arkitekter kvalitetssäkrat vår verksamhet enligt ISO 9001:2015. Grattis till oss!

10 december
Accent Arkitekter firar 10 år

Åren har gått så fort och vi har haft så roligt och gjort så många spännande projekt. Vilken glädje och tacksamhet vi känner till alla våra medarbetare, samarbetspartners och kunder. Vi tjuvstartade vårt firande redan 2018 med Tokyoresan – en fantastisk resa och inspirationskälla – som vi nu tänker på med stor tacksamhet under vår pandemi.

4 december
Ny industrifastighet på Bredasten

På uppdrag av det Värnamobaserade företaget Doxa Plastics har Accent Arkitekter ritat en industrifastighet på Bredasten i Värnamo som ska vara inflyttningsklar till våren 2021. Fastigheten omfattar totalt åtta tusen kvadratmeter med produktion, lager och kontor.

11 september
Ny studiochef på Accent Arkitekter

Ellen Albinsson blir ny studiochef på Accent Arkitekter och efterträder Ing-Marie Gustafsson, en av grundarna och ansvarig arkitekt på Accent Arkitekter.

4 september
Tillskott på kontoret

Lagom till uppstarten efter semestern så gör Selma Åkesson sina första dagar här på Accent Arkitekter. Selma har en högskoleingenjörsexamen i byggnadsteknik från Högskolan i Jönköping och kommer att titulera sig som byggnadsutformare här på kontoret. Välkommen Selma!

13 maj
Spana in det nya höghuset i Smålandsstenar

På uppdrag av Gislavedshus har Accent Arkitekter ritat ett höghus i centrala Smålandsstenar som ska vara inflyttningsklart om cirka två år. Huset är åtta våningar högt och innehåller trettioåtta lägenheter – allt från ettor till fyror. Huset är utrustat med solpaneler och innehåller dessutom gemensamma ytor såsom lounge, övernattningsrum och ett tornrum.

3 april
Trädgårdsmingel för Kvarteret Herrgården

Nu när de första husägarna flyttat in i radhusen vid Vandalorum bjöd vi in till ett inspirerande trädgårdsmingel. Under minglet visade vi skisser och trädgårdskoncept speciellt framtagna för just Kvarteret Herrgården, samtidigt som våra medarbetare informerade om vad man ska tänka på när man anlägger och designar en trädgård.

Hitta hit

Skolgatan 2D
331 31 Värnamo

Arkitektur som skapar förändring på riktigt uppstår i dialogen mellan brukaren, entreprenören och arkitekten. Utifrån den idén antar vi oss uppdrag som omfattar alltifrån idé- och programarbete, utredningar och projektering till projekt- och byggledning, kontrollansvar och besiktningar.

Ing-Marie Gustafsson

Chefsarkitekt, VD

ing-marie@accentarkitekter.se

+46 76 - 113 24 30

Arkitekt SAR/MSA

Ellen Albinsson

Byggnadsutformare, studiochef

ellen@accentarkitekter.se

+46 73 – 023 08 01

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Marcus Axelsson

Byggnadsingenjör

marcus@accentarkitekter.se

+46 70-873 39 81

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)

Camilla Tibratt

Byggnadsingenjör/Tekn. Kand./SBR

camilla@accentarkitekter.se

+46 70 - 589 12 80

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)
Certifierad byggprojektledare

Emma Ekvall

Byggnadsingenjör

emma@accentarkitekter.se

+46 70 - 352 31 36

Certifierad kontrollansvarig enligt PBL (K)

Oscar Davidsson

Byggnadsingenjör

oscar@accentarkitekter.se

+46 73 - 517 35 21

Matilda Wetterholm

Byggnadsutformare

matilda@accentarkitekter.se

+46 70 - 440 63 90

Bengt Gustafsson

Ekonomichef, HR

bengt@accentarkitekter.se

+46 70-622 30 26

Elin Palm

Byggnadsingenjör

elin@accentarkitekter.se

+46 73 - 515 59 24

Fia Sjögren

Trädgårdsarkitekt

fia@accentarkitekter.se

+46 76-645 23 38

Stina Lüddeckens

Byggnadsutformare

stina@accentarkitekter.se

+46 70-361 75 68

Certifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL)

Selma Åkesson

Byggnadsutformare

selma@accentarkitekter.se

+46 72-388 82 05